Rodzaje klawiatur w laptopach

Choć wydawać by się mogło, że klawiatury w laptopach są takie same, nie jest to prawda. Okazuje się bowiem, że budowa klawiatury może być bardzo różna. Laptop 13 cali jednego producenta może mieć zupełnie inną klawiaturę niż laptop o tych samych rozmiarach, ale pochodzący od innego wytwórcy. Budowa i właściwości klawiatury zawsze mają wpływ na korzystanie z niej.

Budowa klawiatur w laptopach

Klawiatury w laptopach mają zróżnicowaną budowę. W zależności od półki cenowej rozwiązania w kwestii klawiatury laptopa mogą być inne. Najczęściej mamy do czynienia z kilkoma rodzajami klawiatur. Należy wymienić tutaj:

  • Klawiaturę typu chiclet, nazywaną też klawiatura wyspową. Taka klawiatura wygląda tak, jakby klawisze bezpośrednio z niej wyrastały. Klawiaturę tego rodzaju można poznać po przerwach między klawiszami. Laptopy, gdzie znajdują się klawisze wyspowe, łatwiej jest utrzymać w czystości, bo odstępy między klawiszami są na tyle wąskie, że kurz czy brud nie dostają się do wnętrza klawiatury. Klawiatura wyspowa jest też wygodniejsza podczas długiego pisania, co wynika bezpośrednio z budowy klawiszy.
  • Klawiaturę zwykłą, czyli taką gdzie klawisze znajdują się nad płytą klawiatury. Między klawiszami i pod nimi znajdują się solidne odstępy, co sprzyja kłopotom z zachowaniem czystości klawiatury. Notebook, gdzie znajduje się standardowa klawiatura, musi być systematycznie czyszczony.
  • Klawiatura typu fine – tip, gdzie budowa klawiatury jest zbliżona do klawiatury wyspowej, przy czym klawisze w klawiaturze fine – tip są większe.
  • Klawiatura dotykowa, w której przypadku nie ma problemu z utrzymaniem czystości. Taka klawiatura dotykowa, jak nie trudno się domyślić pojawia się na ekranie laptopa. Klawiatury dotykowe mnie zawsze sprawdzają się przy dłuższym pisaniu.

Dodatki w klawiaturach do laptopów

Różnice w klawiaturach, jakie znajdują się w laptopach, mogą też wynikać z obecności w nich klawiszy funkcyjnych. Lepiej na przykład sprawdzają się te laptopy, które w klawiaturze posiadają blok numeryczny. Wzbogaceniem klawiatury mogą być też klawisze funkcyjne. Za ich pomocą można ustawiać odpowiednie parametry, bez konieczności wchodzenia do panelu sterowania. To ułatwia korzystanie z urządzenia.

Na rynku dostępne są też klawiatury, gdzie zastosowano elementy podświetlające i takie, gdzie funkcjonuje system odprowadzania cieczy. Jednak takie rozwiązania mają drogie i najlepsze laptopy. Dodatkowe rozwiązania dla klawiatury poodnoszą ostateczny koszt urządzenia, dlatego wprowadza się je w laptopach najnowszych.

Dodaj komentarz