Najczęstsze awarie laptopów

Laptopy czasami wariują i jest to całkiem zrozumiałe. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te są tylko urządzeniami, nie myślą tak, jak człowiek i w miarę korzystania, mają się po prostu prawo popsuć. Przedstawiamy Ci najczęstsze awarie laptopów i co najważniejsze: nie dotyczą one tylko tych budżetowych konstrukcji, ale też profesjonalnych notebooków.

Wariujący kursor myszy

Jeżeli myszka, a właściwie touchpad w Twoim laptopie zaczyna wariować, to bardzo prawdopodobne jest, że chodzi o zasilacz. Być może jest on nieoryginalny, a może też się uszkodził i to sprawia, że notebook reaguje na nieodpowiedni prąd. Sprawdź komputer w pierwszej kolejności pod kątem złośliwego oprogramowania, a następnie przetestuj inny zasilacz.

Zalanie laptopa

Każdemu z nas zdarza się picie kawy czy herbaty przy notebooku. Z bogiem sprawa, jeżeli ten notebook posiada taki specjalny system odprowadzania płynów z klawiatury. Gorzej sprawa ma się wtedy, kiedy go nie ma i całość zostanie zalana. Pod żadnym pozorem nie wolno nam wtedy korzystać z urządzenia. Nie możemy też sami go suszyć, a już tym bardziej gorącym nawiewem suszarki lub na grzejniku. Trzeba bez wyłączania urządzenia, szybko przekopiować pliki na inny nośnik i zanieść notebooka do serwisu.

Potłuczona matryca

Niestety matryce są zazwyczaj bardzo delikatne i nawet delikatne uderzenie może sprawić, że ulegną stłuczeniu i nie będzie z tego nic dobrego. Każde stłuczenie matrycy jest postrzegane jako spowodowane z winy użytkownika, więc w takim przypadku nie masz co liczyć na to, że ktoś naprawi Twojego notebooka na gwarancji. Za naprawę trzeba będzie po prostu zapłacić.

Przegrzewanie się i zawieszanie

Przegrzewający się notebook może być ogromnym problemem, bo kiedy urządzenie jest za gorące, to po prostu nie działa tak, jak należy. To natomiast doprowadza do takiej sytuacji, że system staje lub „łapie zawiechy” i trzeba go restartować. Natomiast twardy reset nigdy nie służy systemowi i nie przekłada się z pewnością pozytywnie na jego działanie. Nawet najlepsze laptopy nie działają dobrze, kiedy są za gorące.

Zniszczony dysk twardy

Każdy dysk twardy ma jakiś okres żywotności. Im więcej godzin przepracował, tym gorzej, bo tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo, że ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli masz już problem z zapisem i odczytem z dysku, to może to oznaczać, że jest on już bardzo zużyty, a to w niedługim czasie może doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Obserwuj swój dysk i w razie obaw niezwłocznie zrób kopię zapasową plików, które się na nim znajdują.

Dodaj komentarz