Laptopy z dotykowym ekranem

Na rynku jakiś czas temu pojawiły się laptopy z dotykowym ekranem. Te urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które potrzebują bardzo dużej funkcjonalności. Jeżeli oczekujesz od swojego laptopa czegoś naprawdę szczególnego, wybierz notebooka z dotykowym ekranem. Świetne są też jednostki całkowicie konwertowalne, dzięki którym możliwe jest użytkowanie danego laptopa również jako tabletu.

Dotykowy ekran – czy warto w to zainwestować?

W przypadku laptopów z dotykowym ekranem mamy do czynienia ze znacznie większymi funkcjonalnościami niż wtedy, gdy mowa o zwyczajnym notebookach. Laptop z dotykowym ekranem to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Możliwe jest bowiem wprowadzanie danych za pomocą ekranu i nie trzeba wykorzystywać do tego celu klawiatury.

Druga kwestia to fakt, że w każdej chwili można odpiąć takiego laptopa od klawiatury i korzystać z niego jak z tabletu. W takiej sytuacji nie musisz kupować dwóch urządzeń, no wystarczy Ci zaledwie jedno, które będzie można użytkować na dwa różne sposoby. Taka wersja jest naprawdę bardzo ciekawa.

Ceny takich urządzeń są oczywiście nieco wyższe niż zwyczajnych jednostek. Jednak ranking notebooków pokazuje jasno, że w przypadku takich modeli możliwe jest wykorzystanie bardziej profesjonalne. Dodatkowo notebooki z dotykowymi ekranami pozwalają nam na „szpanowanie”, bo nie są jeszcze tak popularne. Kupując takie urządzenie, kupujesz coś, czego inni być może jeszcze nie mają.

Na jaki laptop się zdecydować?

Kiedy wybierasz notebooka, który jest w stanie obsługiwać dotyk, musisz sobie zdać sprawę z tego, że jest on raczej wyposażony w dość dobre podzespoły. Mowa tutaj przede wszystkim o dobrym wyświetlaczu, przeważnie już w jakości FULL HD, a także o w miarę dobrej karcie graficznej. Laptop dotykowy z pewnością będzie miał też pojemną kilku komorową baterię, jak również pojemny dysk twardy. Zazwyczaj laptopy do 5000 zł występują już w wersjach z dotykowymi matrycami i bardzo często są to już matryce w technologii IPS.

Jeżeli chodzi o producenta, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki laptop wybrać. Tak naprawdę to nie producent powinien decydować o konkretnym zakupie, ale podzespoły, jakie posiada dane urządzenie. Zawsze zwracaj uwagę na:

  • Jakość wykonania (materiał i spasowanie obudowy).
  • Wygodę korzystania z klawiatury (i obecność ewentualnego bloku numerycznego).
  • Funkcje zabezpieczające (np. czytnik linii papilarnych czy szyfrowanie TPM).
  • Czas pracy na jednym ładowaniu (przy różnych obciążeniach systemu).

Dodaj komentarz